Dopięli swego - Tauron KH GKS Katowice zwycięzcą sezonu zasadniczego PHL

Zespół Tauron KH GKS Katowice w zaległym meczu 38. kolejki Polskiej Hokej Ligi pokonał Unię Oświęcim 5:1 i zapewnił sobie pierwsze miejsce w tabeli na zakończenie sezonu zasadniczego.

Dwa lub trzy punkty zdobyte w meczu przeciwko Unii oznaczały powrót katowiczan na pozycję lidera. W spotkaniu tym w barwach GKS-u zadebiutował 28-letni Rosjanin  Oleg Jaszyn. Już w drugiej minucie spotkania mógł otworzyć wynik, gdy Sebastian Lipiński zatrzymał jego strzał parkanem. GKS zdominował tercję cały czas naciskając. W 13. minucie Janne Laakkonen przekierował strzał jednego z kolegów i otworzył wynik. Zaledwie minutę później podwyższył Patryk Wronka. Po jego strzale bramkarz wybił krążek do góry i ten przeleciał nad jego barkiem wpadając do bramki.

Bohaterem drugiej części był bez wątpienia Mikołaj Łopuski, który zapisał na swoje konto od razu dwie bramki. Pomógł mu Filip Starzyński. Jego strzał na 12 sekund przed końcem tercji ustalił wynik na 5:0. Trzecia tercja miała być dla katowiczan formalnością. UW 50. minucie odrobina rozluźnienia w szeregach GieKSy poskutkowała golem Unii. Jego autorem był Martin Przygodzki.

Zwycięstwo to oznacza, że Tauron KH GKS Katowice skończył rozgrywki jako lider tabeli. Drugie miejsce przypadło ekipie GKS-u Tychy. Z kim przyjdzie im się zmierzyć w pierwszej rundzie play-off zadecyduje faza pre-play-off, która startuje już w środę (30 stycznia). Zespoły z miejsc 7-10 utworzyły dwie pary - Unia Oświęcim zagra z Zagłębiem Sosnowiec, a MH Automatyka Gdańsk z PGE Orlikiem Opole. Rywalizacja w tej fazie toczy się do dwóch zwycięstw i zakończy się najpóźniej 3 lutego.

Zwycięzcy pre-play-off przystąpią do play-off - zwycięzca wyżej sklasyfikowany po rundzie zasadniczej z pozycji siódmej, zwycięzca niżej sklasyfikowany z pozycji ósmej, natomiast drużyny które zostały pokonane przystąpią do barażu o utrzymanie w Polskiej Hokej Lidze.

Ćwierćfinały, półfinały oraz finał rozgrywane będą do czterech wygranych spotkań, ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzem pierwszego spotkania jest drużyna wyżej sklasyfikowana w sezonie zasadniczym. Walka o brązowy medal odbędzie się do dwóch zwycięstw.

Nie odbył się mecz w Nowym Targu. Zawodnicy Polonii Bytom odmówili wyjazdu na to spotkanie z powodu zaległości finansowych klubu.

Tauron KH GKS Katowice - Unia Oświęcim 5:1 (2:0, 3:0, 0:1)
1:0 - Laakkonen (12:39), 2:0 - Wronka (13:29), 3:0 - Łopuski (24:57), 4:0 - Łopuski (37:14), 5:0 - Starzyński (39:48), 5:1 - Przygodzki (49:40)

TatrySki Podhale Nowy Targ - Polonia Bytom 5:0 walkower

Źródło: gkskatowice.eu/hokej.net