Gliwice pany! W derbach lepszy Piast

Odkąd w najwyższej klasie rozgrywkowej nie ma już Ruchu Chorzów oraz GKS-u Katowice, jedynymi, prawdziwymi "Derbami Śląska" pozostało spotkanie "Górników" z "Piastunkami".

W Wielkich Derbach Górnego Śląska rozpędzony Piast Gliwice zasłużenie pokonał w Zabrzu Górnika 2:0. Dzięki czwartej, kolejnej wygranej - podopieczni Waldemara Fornalika awansowali juz na 3. miejsce w tabeli - gwarantujące udział w europejskich pucharach.

Gospodarze mogli zdobyć gola już na samym początku meczu, ale w sytuacji sam na sam Jesus Jimenez ostemplował tylko słupek bramki Frantiszka Placha. Słowacki golkiper Piasta wielokrotnie w tym spotkaniu ratował "skórę" gościom. Już w 16. minucie doszło do roszady w defensywie Górnika, gdy za kontuzjowanego Pawła Bochniewicza na placu gry pojawił się Hiszpan - Dani Suarez.

20. minut póżniej gliwiczanie prowadzili już 1:0, gdy mierzonym uderzeniem z narożnika pola karnego, przy rzucie wolnym popisał się Duńczyk - Mikkel Kirkeskov. Nie bez winy przy tej sytuacji był zabrski golkiper - Martin Chudy. To nie pierwszy błąd Słowaka w wiosennych meczach Górnika.

Po przerwie podopieczni Marcina Brosza posiadali przewagę optyczną, ale brakowało im pomysłu i skuteczności pod bramką gości. Piast natomiast mądrze skupił się na obronie, szybkich kontratakach i utrzymaniu korzystnego wyniku. Sytuacja gości była jeszcze lepsza od 58. minuty - kiedy to za drugą żółtą kartkę, z boiska wyleciał Michał Koj.

Od tego momentu bezradni zabrzanie bili głową w przysłowiowy gliwicki mur, a dobił ich w 86. minucie z rzutu karnego Aleksandar Sedlar. Wcześniej, dopiero po interwencji VAR-u, Szymon Marciniak podyktował jedenastkę za rękę w polu karnym w wykonaniu Hiszpana Jimeneza.

Górnik Zabrze - Piast Gliwice 0:2 (0:1)
0:1 - Mikkel Kirkeskov 36'
0:2 - Aleksandar Sedlar 85' (k)
Górnik: Martin Chudy - Boris Sekulić, Przemysław Wiśniewski, Paweł Bochniewicz (16' Dani Suarez), Michał Koj - Mateusz Matras (76' Ishmael Baidoo) - Giannis Mystakidis (62' Adrian Gryszkiewicz), Walerian Gwilia, Szymon Żurkowski, Jesus Jimenez - Igor Angulo.
Piast: Frantisek Plach - Marcin Pietrowski, Jakub Czerwiński, Aleksandar Sedlar, Mikkel Kirkeskov - Martin Konczkowski (89' Patryk Sokołowski), Tom Hateley, Patryk Dziczek, Joel Valencia (82' Gerard Badia), Jorge Felix - Piotr Parzyszek (74' Michal Papadopulos).
Żółte kartki: Koj, Jimenez, Baidoo - Hateley, Felix. Czerwona kartka: Michał Koj  (58' - za drugą żółtą.)
Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 16 633.