Superpuchar nie dla Piasta. Lechia triumfuje w Gliwicach

W meczu o Superpuchar Polski, rozgrywanym pomiędzy mistrzem kraju a zdobywcą pucharu, Piast Gliwice przegrał z Lechią Gdańsk 1:3. Dla gdańszczan był to drugi w historii triumf w spotkaniu o taką stawkę.

Gliwiczanie przystąpili do tego meczu w mocno zmienionym składzie w porównaniu do środowego występu w Borysowie. Sztab szkoleniowy mistrzów Polski doszedł do wniosku, że ważniejszy dla klubu jest rewanż z BATE w eliminacjach Ligi Mistrzów niż rywalizacja o Puchar Polski.

Już po kilku minutach gospodarze zmuszeni byli gonić wynik. Zespół Lechii Gdańsk dobrze wszedł w spotkanie i wykorzystał pierwszą swoją sytuację. Bardzo dokładne podanie wykonał nowy piłkarz Lechii Żarko Udovicić, a przy dalszym słupku doskonale ustawił się Lukas Haraslin, który tylko dopełnił formalności i z najbliższej odległości skierował piłkę do siatki. Piłkarze Piasta usilnie dążyli do wyrównania, lecz zarówno strzały Piotra Parzyszka, jak i Jorge Felixa mijały bramkę gdańszczan.

Tymczasem Lechiści byli do bólu skuteczni w pierwszej odsłonie meczu o Superpuchar Polski. Najpierw kąśliwe uderzenie sprawiło dużo problemów Jakubowi Szmatule, który odbił piłkę przed siebie, a następnie Flavio Paixao delikatnie wycofał ją do Jarosława Kubickiego. Defensywny pomocnik zdobywcy Pucharu Polski uderzył mocno bez przyjęcia i powiększył prowadzenie swojego zespołu. Mimo tego, że Piast miał swoje sytuacje i dłużej utrzymywał się przy piłce, to goście dzięki wysokiej skuteczności schodzili do szatni z dwoma golami przewagi.

Podopieczni trenera Waldemara Fornalika jak najszybciej chcieli złapać kontakt z rywalem. Od samego początku po przerwie zagrał Joel Valencia. Najlepszy zawodnik poprzedniego sezonu ekstraklasy zmienił Jakuba Holubka. Niestety w trzeciej minucie po wznowieniu błąd gospodarzy przed własnym polem karnym wykorzystał Haraslin. Słowacki skrzydłowy zdobył swoją drugą bramkę tego wieczoru. Piast nie ustawał w próbach strzelenia gola. Efekt pojawił się w 68. minucie, kiedy to wreszcie drogę do bramki odnalazł rezerwowy w tym spotkaniu Patryk Sokołowski. Mimo kilku okazji gliwiczanom nie udało się jednak odwrócić losów meczu.

Piast Gliwice - Lechia Gdańsk 1:3 (0:2)
0:1 - Haraslin, 2 min.
0:2 - Kubicki, 21 min.
0:3 - Haraslin, 48 min.
1:3 - Sokołowski, 68 min.
Piast: Szmatuła - Mokwa, Huk, Czerwiński, Kirkeskov - Hateley (62. Sokołowski), Milewski (90+1. Korun) - Badia, Felix (83. Konczkowski), Holubek (46. Valencia) - Parzyszek (63. Aquino).
Lechia: Kuciak - Fila, Augustyn, Maloca, Mladenović (88. Nalepa) - Kubicki, Łukasik - Udovicić (90+4. Egy Maulana), Gajos (73. Makowski), Haraslin (66. Peszko) - Paixao (59. Sobiech).