Piast gra dalej! Austriacy wyeliminowani, teraz Duńczycy

Drużyna Piasta Gliwice wywalczyła awans do trzeciej rundy kwalifikacji do Ligi Europy. Zespół prowadzony tymczasowo przez Tomasza Fornalika pokonał austriacki TSV Hartberg 3:2.

Na ławce trenerskiej Piasta zabrakło trenera Waldemara Fornalika, który przebywa na domowej kwarantannie. Zespół poprowadził jego brat, który był w stałym kontakcie z pierwszym szkoleniowcem. Ta zdalna praca przyniosła efekt. Już w dziesiątej minucie gospodarze objęli prowadzenie, kiedy to Martin Konczkowski dał próbkę swojej szybkości. Prawoskrzydłowy minął najpierw zwodem bocznego obrońcę, a następnie precyzyjnie posłał piłkę między nogami interweniującego Rene Swete. Gliwiczanie chwilę później mogli już prowadzić różnicą dwóch bramek, ale tym razem bramkarz gości uchronił swój zespół przed stratą bramki po pięknym strzale Piotra Parzyszka.

Zawodnicy TSV Hartberg do wyrównania doprowadzili w 33. minucie gry.  Do piłki zbyt krótko wybitej przez Tomasa Huka doskoczył Tobias Hainz i zdecydował się na uderzenie z około dwudziestu metrów. Frantiskowi Plachowi zabrakło kilku centymetrów, by sięgnąć futbolówkę, ale strzał Austriaka był na tyle precyzyjny, że zatrzymał się dopiero w siatce.

Drugą połowę lepiej rozpoczęli gracze Piasta, którzy od razu po wznowieniu przeprowadzili kilka ataków i ich aktywność została wynagrodzona. Po pięknej indywidualnej akcji Patryk Sokołowski wpisał się na listę strzelców. Pomocnik oddał precyzyjne uderzenie w 62. minucie i Piast wyszedł na prowadzenie. Po strzelonej bramce podopieczni braci Fornalików dobrze organizowali swoją grę, co dało spokój i brak zagrożenia pod własna bramką. Jednak TSV zdołało przeprowadzić akcję z bramkowym efektem w 75. minucie gry. Dobre techniczne podanie za linię obrony przyjął Lukas Ried, który posłał precyzyjny strzał nad bramkarzem i stan rywalizacji znów był remisowy. Gospodarze nie zwiesili głów, czuli, że tego wieczoru stać ich na awans, co potwierdziła akcja z 84 minuty. Dośrodkowanie Konczkowskiego na bramkę zamienił Michał Żyro. Trafienie rezerwowego w tym spotkaniu piłkarza dało Piastowi zwycięstwo i awans drużyny, na którą w trzeciej rundzie czeka FC Kopenhaga.

Piast Gliwice - TSV Hartberg 3:2 (1:1)
1:0 - Konczkowski, 10 min.
1:1 - Kainz, 33 min.
2:1 - Sokołowski, 62 min.
2:2 - Ried, 75 min.
3:2 - Żyro, 84 min.
Piast: Plach - Kirkeskov, Czerwiński, Malarczyk (89. Rymaniak), Huk - Jodłowiec, Sokołowski, Vida (78. Steczyk), Konczkowski, Lipski - Parzyszek (70. Żyro).
TSV: Swete - Lienhart (73. Golles), Rotter, Luckeneder, Gollner (67. Ertlthaler)- Kainz, Tijani - Ried, Rep, Klem - Tadić.