Roberto Santilli nowym trenerem "Pomarańczowych" [aktualizacja]

Roberto Santilli nowym trenerem "Pomarańczowych" [aktualizacja]

Ta informacja krążyła dotychczas nieoficjalnie, ale w niedzielę rano (16 grudnia) zarządy Jastrzębskiego Węgla i Indykpolu AZS Olsztyn wydały wspólne oświadczenie, w którym poinformowały o tym, że nowym trenerem Pomarańczowych będzie Roberto Santilli.

"Pragniemy wspólnie poinformować, iż doszliśmy do porozumienia odnośnie zmian na ławkach trenerskich naszych drużyn. Z dniem 20 grudnia 2018 roku Roberto Santilli zakończy prowadzenie drużyny Indykpol AZS Olsztyn i ponownie podejmie pracę trenera w  KS  Jastrzębski Węgiel. Indykpol AZS Olsztyn został oficjalnie zapytany o możliwość pozyskania w trakcie obecnego sezonu trenera Roberto Santilliego przez KS Jastrzębski Węgiel. Zapytanie to wynikło z decyzji Ferdinando De Giorgiego o opuszczeniu ławki trenerskiej KS Jastrzębski Węgiel i jego przejścia do klubu ligi włoskiej. W wyniku przeprowadzonych rozmów pomiędzy klubami oraz z samym trenerem Roberto Santillim oba kluby doszły do porozumienia, które otworzyło możliwość sfinalizowania takiego  rozwiązania. Pragniemy podkreślić, że od samego początku rozmowy toczyły się w profesjonalnej atmosferze z poszanowaniem zawartych umów, bez nacisków na żadną ze stron. Porozumienie to udało się wypracować przede wszystkim dzięki możliwości pozyskania przez Indykpol AZS Olsztyn nowego szkoleniowca, tj. członka sztabu szkoleniowego „złotej” reprezentacji Polski i zarazem jednego z najbardziej utalentowanych polskich trenerów młodego pokolenia – Michała Mieszko Gogola" - czytamy w oficjalnym komunikacie obu klubów.

Ponadto Jastrzębski Węgiel poinformował o rozwiązaniu kontraktu z Ferdinando de Giorgim. W meczu z Onico Warszawa zespół Pomarańczowych poprowadzi jego dotychczasowy asystent Nicola Giolito.

Santilli prowadził Jastrzębski Węgiel w latach 2007-2010. Był to owocny okres dla klubu pod względem wywalczonych trofeów. Urodzony w Rzymie szkoleniowiec zdobył z jastrzębskim zespołem kolejno:

- brązowy medal mistrzostw Polski w sezonie 2008/2009

- srebrny medal Pucharu Challenge w Izmirze sezonie 2008/2009

- jedyny w historii Klubu Puchar Polski w Bydgoszczy w roku 2010

- oraz srebrny medal PlusLigi w sezonie 2009/2010.

Po jakże udanym sezonie 2009/2010 otrzymał on wraz z największą gwiazdą ówczesnej drużyny Pawłem Abramowem ofertę z rosyjskiego klubu Iskra Odińcowo, z której skorzystał. W silnej lidze rosyjskiej wywalczył brązowy medal, a następnie wrócił do swojej ojczyzny, do klubu Andreoli Latina. Na przełomie 2014 i 2015 roku ponownie trafił do PlusLigi, by objąć dołujący w ligowej tabeli MKS Banimex Będzin. W zagłębiowskim klubie poradził sobie świetnie, znacząco poprawiając wyniki drużyny.

Roberto z powodzeniem pracował również w reprezentacjach narodowych. Z kadrą juniorską swojego kraju zdobył złoty medal ME w 2002 roku w Katowicach. W 2014 roku był asystentem w sztabie szkoleniowym reprezentacji Niemiec dowodzonej przez Vitala Heynena. Podczas Mistrzostw Świata w Polsce wywalczył z nią w Spodku sensacyjny brązowy. W lutym 2015 roku został zatrudniony przez siatkarską federację Australii, w której po ponad roku pracy zastąpił go inny były szkoleniowiec Jastrzębskiego Węgla, Mark Lebedew.

Po epizodzie z kadrą Australii po Roberto raz jeszcze sięgnęła PlusLiga. Tym razem był to olsztyński Indykpol AZS. Z klubem z Warmii i Mazur w minionych rozgrywkach Włoch osiągnął bardzo dobre czwarte miejsce, tocząc wyrównane boje w półfinale z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle.

Przebieg kariery trenerskiej Santilliego: Lazio Volley, Alpitour Traco Cuneo, Mondovì VBC, Gallo Gioia del Colle, Boomerang Verona, Lube Banca Marche Macerata, Icom Latina, Tonno Callipo Vibo Valentia, Tiscali Cagliari, Jastrzębski Węgiel, Iskra Odińcowo, Andreoli Latina, MKS Banimex Będzin, reprezentacja Australii, Indykpol AZS Olsztyn.

źródło: inf. własna / Jastrzębski Węgiel

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami