Polska zagra na Mistrzostwach Europy w siatkówce na siedząco w Budapeszcie

FOTO: materiały prasowe FOTO: materiały prasowe

W cieniu sukcesów kadry trenera Vitala Heynena oraz siatkarzy na Uniwersjadzie - do swoich Mistrzostw Europy przygotowuje się reprezentacja Polski w siatkówce na siedząco. W składzie naszej kadry figuruje Michał Machowski z klubu Tommed ParaVolley Poland Katowice

Mistrzostwa Europy w siatkówce na siedząco, już za kilka dni rozpoczynają się w Budapeszcie. Nasza reprezentacja rozpoczyna grę od pojedynku z Chorwatami 15 lipca. Tego samego dnia, ale kilka godzin później Polacy zagrają kolejny mecz z Rosją. 

Pod koniec czerwca, we Wrocławiu w WKK Sport Center, odbyły się kolejne przygotowania naszej Kadry Narodowej mężczyzn w siatkówce na siedząco na Mistrzostwa Europy. Przed naszymi sportowcami ogromnie trudne zadanie. Główny cel drużyny to dostanie się do ćwierćfinału! Pierwszym trenerem jest Bożydar Abadżijew, drugim trenerem i jednocześnie menadżerem jest Adam Malik. Poza treningiem fizyczny, odpowiednim rozciąganiem mięśni i przygotowaniem kondycji, siatkarze brali udział w treningu mentalnym, za który  odpowiada Marta Gargas, która jest Certyfikowanym Trenerem Mentalnym. Wiedzę i doświadczenie zdobywała współpracując m.in. z Jakubem Bączkiem - Mistrzem Świata Siatkarzy z 2014 roku, Krzysztofem Ignaczakiem - Złotym medalistą Mistrzostw Świata w siatkówce 21.09.2014 roku (libero reprezentacji).

- Taki trening polega przede wszystkim na pracy nad koncentracją oraz zgraniem na boisku. Zespół musi zadziałać jako jeden mechanizm jak cały organizm, gdzie w skład drużyny wchodzi wiele indywidualności. Sportowcy muszą być nie tylko pewni swoich ruchów, ale także pewni kolegów z drużyny. Muszą być w pełni skoncentrowani. Czy trening mentalny zawsze oznacza sukces? Nie! Trening mentalny to składowa do zwycięstwa. Element tak samo ważny jak dieta, regularne treningi sportowe, motoryka, taktyka itd. Nie gwarantuje zwycięstwa, ale podnosi szanse i urealnia wyniki - opowiada Marta Gargas

Trenerka zwraca także uwagę jaka jest specyfika treningu mentalnego dla siatkarzy na siedząco. - Trening mentalny siatkarzy na siedząco w przygotowaniach do ME w Budapeszcie polegał przede wszystkim na pracy nad koncentracją oraz zgraniem na boisku. W trakcie gry w siatkówkę, akcje są szybkie, punkty lecą bardzo szybko, uderzenia i zagrywki są mocne więc oczy wszystkich zawodników podążają cały czas za piłką. Tu nie ma czasu na "odpłynięcie" od gry, ucieczkę myśli czy spadek koncentracji. Każda "uleciana" piłka to punkt dla przeciwnika, a każdy punkt dla przeciwnika oddala drużynę od zwycięstwa. W siatkówce na siedząco w przeciwieństwie do siatkówki na stojąco - można blokować pierwszą piłkę czyli serw. Dlatego też tu jeszcze bardziej wymagamy od zawodników maksymalnej koncentracji - wyjaśnia Gargas.

Skład reprezentacji Polski na ME w Budapeszcie: Michał Wypych (KS Indra Kaźmierz), Piotr Truszkowski (KS Indra Kaźmierz), Piotr Siciński (Start Wrocław), Rafał Wójtowicz (IKS Atak Elbląg), Tomasz Labocha (Start Szczecin), Michał Machowski (Tommed ParaVolley Poland Katowice), Mariusz Sypecki (Start Łódź), Paweł Wiśniewski (Start Wrocław), Łukasz Dąbrowski (Start Wrocław), Mateusz Pilak (Start Łódź).

źródło: materiały prasowe

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami