Pierwsze kroki w przygodzie z budowaniem masy

Pierwsze kroki w przygodzie z budowaniem masy

Budowanie i rzeźba mięśni to długotrwały proces. Wiele zależy od naturalnych, genetycznych predyspozycji danego organizmu. Zdrowe tempo budowania masy mięśniowej to maksymalnie 3 kg na miesiąc. Bywa jednak, że ten wskaźnik będzie wynosił tylko 1 kg na miesiąc. Warto więc uzbroić się w cierpliwość.

 

Po pierwsze - konsultacja ze specjalistą

Jeżeli brak nam doświadczenia w regularnym dbaniu o zdrowy wygląd naszej sylwetki – rozpocznijmy przygodę z kulturystyką lub innymi intensywnymi ćwiczeniami (jak choćby bieganiem) od dłuższej konsultacji z profesjonalnym dietetykiem. Budowanie masy składa się z czterech podstawowych elementów: odpowiednio dobranego treningu, optymalnie ułożonej diety, umiejętnie stosowanej regeneracji oraz suplementacji. Jedną z ważniejszych odmian odżywek dla ćwiczących są przedtreningówki. Co to znaczy?

 

Przedtreningówki - co to jest?

Czy warto inwestować w przedtreningówki? Ogólna zasada jest taka, że suplementację wprowadza się dopiero w momencie, gdy mamy już w miarę przyzwoitą formę (czyli minimum po roku regularnych treningów). Zasadniczo na samym początku nie zaleca się stosowania tego typu specyfików, gdyż na tym etapie wystarcza w zupełności dobrze ułożona dieta, składająca się z produktów, które można nabyć w większości sklepów spożywczych. Trzeba też mieć na uwadze, że istnieją różne rodzaje specyfiku, jakim jest przedtreningówka, w zależności od typu dominującej aktywności fizycznej. Inne dla kolarzy, inne dla kulturystów, na siłownię, wreszcie inne – dla biegaczy. Nieco inny skład mają suplementy przeznaczone wyłącznie dla kobiet.

Najlepsza przedtreningówka w opinii wielu kulturystów ma postać płynu, gotowego do wypicia - czyli potocznie: “shota”. Dzięki swojej konsystencji taka odżywka jest bardzo szybko przyswajana przez organizm. Shoty są też warte uwagi ze względu na inną zaletę, jaką jest przystępna cena. 

 

Dwie zasady dietetyczne przed treningiem

Istotną zasadą, jaką warto mieć zawsze w pamięci, jest to że spożycie szybko trawionego białka (najlepiej serwatkowego) pół godziny przed treningiem pomoże w budowaniu białek mięśniowych. Gdy nabędziemy już nieco doświadczenia w regularnym wysiłku – możemy skorzystać z koktajli białkowych, produkowanych właśnie do spożywania przed treningiem. Białka serwatkowe mają w składzie peptydy, których działanie skutkuje polepszeniem ukrwienia tkanek mięśniowych. Mięśnie będą więc lepiej dotlenione oraz odżywione.

Co jeszcze ważne: przyjmowanie węglowodanów wolnotrawionych przed planowanym wysiłkiem siłowym, przynosi dobre rezultaty. W trakcie treningu mamy więcej energii, wolniej się męczymy, nie dokucza nam tak poczucie głodu oraz rośnie tempo spalania tłuszczu. W tej roli doskonale sprawdzi się na przykład nie za duży szejk z płatków owsianych i mleka serwatkowego. Będzie to bardzo dobra przedtreningówka dla początkujących.

 

Substancje często spotykane w przedtreningówkach

A jakich substancji szukać w przedtreningówkach, gdy już zaczniemy je stosować po pewnym czasie regularnych treningów? W większości z nich znajdziemy mniejszą lub większą dawkę kofeiny. Jeżeli nasz organizm nie jest do niej przyzwyczajony (choćby z tego względu, że nie jesteśmy miłośnikami picia kawy), lepiej zacząć od mniejszych dawek. W przeciwnym razie zafundujemy sobie zbyt duże pobudzenie, a nawet bezsenność. Kofeina poprawia koncentrację, przyspiesza metabolizm i pracę układu krwionośnego.

Dobrym pomysłem na start może też być guarana zażywana przed ćwiczeniami. Powszechnie można natknąć się na bardzo pozytywne opinie o jej wpływie na organizm. Znacznie podnosi wydajność w trakcie wysiłku. Zwiększa poziom energii, i odżywia mięśnie. Specjalne przedtreningówki na bazie tego specyfiku można nabyć w większości sklepów z suplementami dla sportowców, takich jak np. Świat Supli

Temat budowania masy, rzeźbienia sylwetki oraz ogólnie pracy nad zdrowym stylem życia to bardzo obszerna dziedzina wiedzy. Rozpoczynając swoją przygodę z tym rodzajem aktywności, bądźmy świadomi, że w istocie trudno o lepszą inwestycję. Niech to będzie dla nas największą nagrodą po skończonym treningu.

 

Artykuł sponsorowany

 

Dodatkowe informacje

  • WP:
Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami