Górnik już na podium. Wygrane Ruchu i Piasta - wyniki 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy

Po efektownym zwycięstwie nad ŁKS-em Łódź zespół Górnika Zabrze awansował na trzecie miejsce w tabeli PKO BP Ekstraklasy! Ogromną niespodziankę sprawił Ruch Chorzów pokonując dotychczasowego wicelidera drużynę Śląska Wrocław.  Piast Gliwice zanotował na swoim koncie trzecią wygraną z rzędu.

Na pierwszego gola w meczu Piasta z Wartą Poznań kibice musieli czekać do 43. minuty gry. Kamil Wilczek otrzymał podanie od Tihomira Kostadinova i oddał sprytny strzał zza pola karnego, wyprowadzając gospodarzy na prowadzenie. Wynik spotkania ustalił w 89. minucie Grzegorz Tomasiewicz, który znalazł się w polu karnym i podwyższył prowadzenie gliwiczan strzałem z bliskiej odległości.

Piast Gliwice - Warta Poznań 2:0 (1:0)
1:0 - Wilczek, 43 min.
2:0 - Tomasiewicz, 89 min.
Piast: Plach - Pyrka, Mosór, Huk, Mokwa - Dziczek, Tomasiewicz - Ameyaw (90. Urbański), Szczepański (83. Krykun), Kostadinov (82. Chrapek) - Wilczek (71. Munoz).

Górnik Zabrze nie dał szans beniaminkowi z Łodzi. Strzelanie w tym meczu rozpoczęło się już w 25. minucie meczu, kiedy to Boris Sekulić dośrodkował piłkę z prawej strony boiska, a interweniujący w obronie Kamil Dankowski zgrał piłkę głową do Szymona Czyża, który momentalnie uderzył piłkę z powietrza. Dziesięć minut później prowadzenie podwyższył Lawrence Ennali, zdobywając jednego z najładniejszych goli tego sezonu! Dani Pacheco zagrał piłkę do Niemca, a ten popędził z nią na bramkę gości. W pewnym momencie młodego skrzydłowego otoczyło 4 obrońców z Łodzi, jednak „Lolo” sprytnie i w pełnym biegu przełożył futbolówkę z prawej na lewą nogę, mijając w ten sposób defensywę ŁKS-u. W sytuacji „sam na sam” z Alexandrem Bobkiem, Ennali zachował spokój i pokonał bramkarza mierzonym strzałem po ziemi.

W drugiej połowie Kamil Lukoszek nie pozostał dłużny partnerowi z drugiej strony linii ofensywnej i także popisał się niesamowitym trafieniem. Ponownie ostatnie podanie zanotował Pacheco, a „Luko” zbiegł z piłką przy nodze ze skrzydła w kierunku środka boiska, po czym huknął zza pola karnego w sam róg bramki ŁKS-u. Goście zdołali zdobyć gola na pięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry. Bartosz Szeliga zagrał wycofujące podanie niemalże z linii końcowej boiska, a w polu karnym do piłki dopadł rozpędzony Dani Ramirez. Hiszpan silnie uderzył z niewielkiej odległości, nie pozostawiając Danielowi Bielicy szans na obronę.

Nie był to jednak ostatni akt tego meczu. Już w doliczonym czasie gry Sebastian Musiolik i Lukoszek przeprowadzili składną akcję, którą wykończył Filipe Nascimento. W ten sposób Portugalczyk zdobył pierwszego gola w barwach Górnika.

Górnik Zabrze - ŁKS Łódź 4:1 (2:0)
1:0 - Czyż, 25 min.
2:0 - Ennali, 35 min.
3:0 - Lukoszek, 63 min.
3:1 - Ramirez, 84 min.
4:1 - Nascimento, 90 min.
Górnik: Bielica – Sekulić (78. Olkowski), Szcześniak, Janicki, Janża - Rasak (78. Nascimento), Pacheco, Lukoszek, Czyż (62. Podolski), Kapralik (78. Kozuki) - Ennali (61. Musiolik).

Tylko zwycięstwo w wyjazdowym meczu ze Śląskim mogło przedłużyć już i tak matematyczne szanse Ruchu na pozostanie w PKO BP Ekstraklasie. I niespodziewanie do niego doszło. Już pierwsza składna akcja Niebieskich zakończyła się golem. W 11. minucie dośrodkował Miłosz Kozak, a Soma Novothny głową uderzył pod poprzeczkę. W 27. minucie było 0:2 gdy w polu karnym do piłki dopadł Tomasz Wójtowicz i płaskim strzałem podwyższył prowadzenie chorzowian.

W drugiej połowie trzeciego gola dla goście zdobył Michał Feliks, który na kwadrans przed końcem strzelił swoją czwartą w sezonie bramkę. Gospodarze grali do końca  i w końcówce dwukrotnie trafili do siatki. Najpierw Dante Stipicę pokonał Eric Exposito, a następnie Jehor Macenko, ale to było za mało, by doprowadzić do remisu.

Śląsk Wrocław - Ruch Chorzów 2:3 (0:2)
0:1 - Novothny, 11 min.
0:2 - Wójtowicz, 27 min.
0:3 - Feliks, 75 min.
1:3 - Exposito, 86 min.
2:3 - Macenko, 90 min.
Ruch: Stipica - Szur (79 Michalski), Szymański, Josema (72 Sadlok) - Wójtowicz, Starzyński, Letniowski (79 Vlkanova), Moneta (46 Bartolewski) - Novothny, Szczepan, Kozak (67 Feliks).