Przełamanie Piasta i Górnika - wyniki 22. kolejki PKO BP Ekstraklasy

Drużyna Piasta Gliwice odniosła drugie zwycięstwo w rundzie wiosennej PKO BP Ekstraklasy i uciekła ze strefy spadkowej. Zespół trenera Aleksandara Vukovica pokonała dobrze spisującą się w tym sezonie Cracovię. Z wygranej cieszyli się też piłkarze Górnika Zabrze, którzy wygrali ze Stalą Mielec.

Trener Vuković dokonał jednej zmiany w składzie względem spotkania z Legią Warszawa w poprzedniej kolejce. Jakub Czerwiński był zmuszony pauzować po ujrzeniu czwartej żółtej kartki w sezonie. Walczący o ucieczkę ze strefy spadkowej gospodarze zdobyli na własnym stadionie komplet punktów po długiej przerwie. Czekali na domowe zwycięstwo od 5 września 2022, kiedy pokonali Miedź Legnica 2:1.

- To trwa za długo - mówił przed spotkaniem szkoleniowiec gliwiczan.
W sobotę miał powody do radości. Gole padły w drugiej połowie. Najpierw bowiem precyzyjnym uderzeniem z dystansu golkipera przyjezdnych zaskoczył Grzegorz Tomasiewicz, a potem rzut karny na drugiego gola zamienił Patryk Dziczek. W tym drugim przypadku sędzia długo analizował sytuację przed monitorem. Chodziło o faul Virgila Ghity na Arkadiuszu Pyrce. Goście od tego momentu zaczęli grać ofensywniej, co przyniosło skutek w postaci gola zdobytego głową przez niepilnowanego Arttu Hoskonena w 64. minucie.

Piast Gliwice - Cracovia 2:1 (0:0)
1:0 - Tomasiewicz 48. min.
2:0 - Dziczek 56. min. (karny)
2:1 - Hoskonen 64. min.
Piast: Plach - Pyrka, Munoz, Mosór, Katranis - Tomasiewicz, Dziczek - Kądzior (72. Hateley), Chrapek, Ameyaw (62. Felix) - Wilczek.

Gol debiutującego w barwach Górnika Anthonyego van den Hurka dał zabrzanom pierwszą wygraną w tym roku. W 76. minucie meczu w Mielcu dośrodkowywał Erik Janża. Golkiper Stali Bartosz Mrozek wypuścił piłkę z rąk. Takiego prezentu napastnik nie może nie wykorzystać i przy asyście Lukasa Podolskiego z najbliższej odległości do siatki trafił reprezentant Curacao. Gol podziałał na piłkarzy Stali. Ruszyli oni do ataków. Po jednym z rzutów rożnych, piłka wylądowała w siatce Górnika, jednak po długiej analizie VAR, gola nie uznano. Faulowany w polu karnym był jeden z zabrzan.

Stal Mielec - Górnik Zabrze 0:1 (0:0)
0:1 - van den Hurk, 76 min.
Górnik: Bielica – Olkowski, Bergstroem (61. Janicki), Jensen, Janża – Dadok (84. Wojtuszek), Rasak, Mvondo (84. Kotzke), Yokota (72. Okunuki ) – Podolski, Włodarczyk (61. van den Hurk).