Klęska Ruchu w Szczecinie, Górnik ograł wicelidera - wyniki 28. kolejki PKO BP Ekstraklasy

Pogoń Szczecin nie dała żadnych szans Ruchowi Chorzów aplikując beniaminkowi PKO BP Ekstraklasy aż pięć goli. Niebiescy spadli na ostatnie miejsce w tabeli. Górnik Zabrze pokonał Śląsk Wrocław i jest już blisko ligowego podium. Ważne zwycięstwo odnieśli piłkarze Piasta Gliwice.

Do meczu w Szczecinie zespół Ruchu przystąpił z kilkoma wymuszonymi zmianami. Za kartki pauzowali Robert Dadok, Miłosz Kozak, Juliusz Letniowski i Przemysław Szur, kontuzja wyeliminowała Adama Vlkanovę, a a względy formalne - Dantego Stipicę. Do jedenastki wskoczyli Michał Buchalik, Mateusz Bartolewski, Filip Starzyński i Łukasz Moneta. Spotkanie rozpoczęło się dla Niebieskich koszmarnie. W 2. minucie gry po szybkiej kontrze Pogoni i dograniu Linusa Wahlqvista z prawej strony, niefortunną interwencję zanotował Bartolewski, na którego konto zapisane zostało samobójcze trafienie. W 35. minucie było 2:0: Kamil Grosicki dośrodkował z rzutu rożnego, a na krótkim słupku Adrian Przyborek uderzył na tyle szczęśliwie, że przelobował Buchalika.

W drugiej połowie Pogoń dorzuciła trzy trafienia - wszystkie tego samego zawodnika. Między 47 a 59 minutą trzykrotnie na listę strzelców wpisał się Efthymis Koulouris.

Pogoń Szczecin - Ruch Chorzów 5:0 (2:0)
1:0 - Bartolewski, 2 min. (samobójczy)
2:0 - Przyborek, 35 min.
3:0 - Koulouris, 47 min.
4:0 - Koulouris, 54 min,
5:0 - Koulouris, 59 min.
Ruch: Buchalik - Stępiński, Szymański, Josema (72 Sadlok) - Wójtowicz, Sikora, Starzyński (60 Barański), Bartolewski - Szczepan (72 Huras), Moneta (60 Wilak) - Novothny (79 Foszmańczyk).

Górnik Zabrze - Śląsk Wrocław 2:0 (1:0)
1:0 - Lukoszek, 40 min.
2:0 - Lukoszek, 80 min.
Górnik: Bielica – Sekulić, Szcześniak, Janicki (83. Kostas), Janża – Czyż, Rasak – Ennali, Lukoszek (86. Olkowski), Kapralik (83. Musiolik) – Krawczyk (72. Kozuki).

Piast Gliwice pokonał Zagłębie Lubin i odskoczył od strefy spadkowej. Oba gole w poniedziałkowym meczu padły w pierwszej połowie. W 17. minucie Michael Ameyaw zgrał piłkę do Jakuba Czerwińskiego, który głową wyprowadził gospodarzy na prowadzenie. Na 2:0 dziesięć minut później podwyższył Fabian Piasecki. Napastnik gospodarzy znalazł się w polu karnym i z bliskiej odległości wpakował piłkę do siatki.

Piast Gliwice - Zagłębie Lubin 2:0 (2:0)
1:0 - Czerwiński, 17 min.
2:0 - Piasecki, 27 min.
Piast: Plach - Pyrka, Huk, Czerwiński, Mokwa - Dziczek, Tomasiewicz - Ameyaw, Szczepański (79. Hateley), Felix - Piasecki (34. Kostadinov).