Piast odrobił do Legii trzy punkty, bo Górnik pokonał zespół ze stolicy - wyniki 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy, tabela, strzelcy

Sensacyjne zwycięstwo Górnika Zabrze nad Legią Warszawa sprawiło, że walka o mistrzostwo Polski nabrała rumieńców. Piast Gliwice wygrał z Jagiellonią Białystok i traci u progu rundy dodatkowej do lidera siedem punktów czyli tyle samo co w poprzednim sezonie.

Legia przyjechała do Zabrza po komplet punktów. Zespół ze stolicy od początku uzyskał wyraźną przewagę, ale nie potrafił sfinalizować jej zdobyciem gola. Tymczasem pierwszy strzał gospodarzy zakończył się trafieniem Jesusa Jimeneza. Hiszpan oddał płaski strzał z dystansu, który wydawało się nie sprawi trudności Radosławowi Majeckiemu. Bramkarza Legii popełnił jednak fatalny błąd i przepuścił piłkę między rękami, a ta wtoczyła się do bramki.

W drugiej połowie atakująca bez przerwy Legia kilka razy była bliska wyrównania, ale świetnie spisywał się Martin Chudy. Tymczasem w 60. minucie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego efektownym uderzeniem głową popisał się Igor Angulo i było 2:0.

Tymczasem Piast wypunktował Jagiellonię. Pierwszego gola z rzutu karnego zdobył Piotr Parzyszek, bowiem wcześniej wpadającego w szesnastkę Martina Konczkowskiego nieprzepisowo powstrzymał Goran Arsenić. Wynik w drugiej połowie przypieczętował Tom Hateley pewnie wykorzystując jedenastkę podyktowaną za faul na Tomaszu Jodłowcu.

Przed decydującą o losach mistrzowskiego tytułu rundą zajmujący drugie miejsce w tabeli Piast traci do liderującej Legii siedem punktów. Rok temu, kiedy gliwiczanie sięgali po pierwszy w historii klubu tytuł mistrzowski, w tym samym momencie rozgrywek strata do legionistów była identyczna. Zespół trenera Waldemara Fornalika potrafił ją wówczas zniwelować. Czy tym razem też ta sztuka się uda?

Wyniki 30. kolejki:

Górnik Zabrze - Legia Warszawa 2:0 (1:0)
1:0 - Jimenez, 29 min.
1:1 - Angulo, 60 min.
Górnik: Chudy – Vasilantonopoulos, Wiśniewski, Bochniewicz, Janża – Jirka (85. Kopacz), Procházka, Ściślak (46. Giakoumakis), Manneh, Jimenez (84. Ryczkowski) – Angulo.
Legia: Majecki – Vesović, Wieteska, Lewczuk (76. Martins), Karbownik – Wszołek, Antolić, Luquinhas (60. Kante), Gwilia, Cholewiak – Pekhart (67. Sanogo).

Jagiellonia Białystok - Piast Gliwice 0:2 (0:1)
0:1 - Parzyszek, 24 min. (karny)
0:2 - Hateley, 85 min. (karny)
Jagiellonia: Węglarz – Kadlec, Runje, Tiru, Arsenić – Borysiuk, Romanczuk – Makuszewski (87. Kosťal), Imaz (79. Struski), Bida – Puljić (79. Prikryl).
Piast: Plach – Konczkowski, Korun, Czerwiński, Kirkeskov – Vida, Hateley, Sokołowski, Milewski (86. Alves) – Parzyszek (80. Steczyk), Tuszyński (62. Jodłowiec).

0:3 - Gytkjer, 68 min.

Pogoń Szczecin - Lechia Gdańsk 1:1 (1:1)
1:0 - Hostikka, 4 min.
1:1 - Gajos, 30 min.

Raków Częstochowa - Zagłębie Lubin 2:1 (0:0)

10 goli - Jose Kante (Legia Warszawa), Piotr Parzyszek (Piast Gliwice),
9 goli - Felicio Brown Forbes (Raków Częstochowa), Dani Ramirez (ŁKS Łódź 6, Lech Poznań 3).

1.  Legia Warszawa 30  60 (60)  19 3 8 63-30
2.  Piast Gliwice 30  53 (53)  16 5 9 36-26
3.  Śląsk Wrocław 30  49 (49)  13 10 7 42-33
4.  Lech Poznań 30  49 (49)  13 10 7 55-29
5.  Cracovia 30  46 (46)  14 4 12 39-29
6.  Pogoń Szczecin 30  45 (45)  12 9 9 29-31
7.  Jagiellonia Białystok 30  44 (44)  12 8 10 41-39
8.  Lechia Gdańsk 30  43 (43)  11 10 9 40-42