Piast urwał punkty wiceliderowi. Ruch tylko z punktem - wyniki 16. kolejki PKO BP Ekstraklasy

Piast Gliwice zaliczył 12 remis w sezonie. Tym razem zespół trenera Aleksandara Vukovica podzielił się punktami z wiceliderem tabeli PKO BP Ekstraklasy Jagiellonią Białystok. Gliwiczanie kończyli mecz w dziesiątkę.

W pierwszej połowie niespodziewanie - biorąc pod uwagę styl, który zwykle prezentowała na swoim stadionie w tym sezonie Jagiellonia - przewagę mieli goście. To Piast utrzymywał się przy piłce, długo ją rozgrywał i nie pozwalał białostoczanom rozwinąć ich akcji ofensywnych. Goście najbliżej zdobycia gola byli w 20. minucie, gdy piłka po strzale Jakuba Holubka odbiła się od słupka. Dobrą sytuację miał też Jorge Felix, ale z linii pola karnego uderzył nad bramką.

Po godzinie gry przewagę uzyskała Jagiellonia, za sprawą ofensywnych zmian w składzie. Chodziło zwłaszcza o wejście na boisko Afimico Pululu, z którym zupełnie nie radzili sobie obrońcy drużyny gości. Co prawda w 70. minucie padł gol dla dla Piasta, ale zdobywca bramki Michael Ameyaw był na spalonym. Chwilę później goście stracili obrońcę Ariela Mosóra i mecz kończyli w dziesiątkę; jego faul na Pululu sędzia zakwalifikował na czerwoną kartkę. Przewaga Jagiellonii rosła, w końcówce niemal zupełnie zamknęła ona zespół z Gliwic w obrębie i okolicach jego pola karnego, strzelali m.in. Jesus Imaz, Dominik Marczuk i Tomasz Kupisz, ale ostatecznie padł bezbramkowy remis.

Jagiellonia Białystok - Piast Gliwice 0:0
Piast: Szymański - Pyrka, Mosór, Czerwiński, Holubek - Huk, Chrapek - Ameyaw, Szczepański (79. Munoz), Kądzior (88. Kostadinov) - Felix (82. Kirejczyk).

Kiedy tuż przed przerwą meczu z Puszczą Niepołomice drużyna Górnika Zabrze objęła prowadzenie wydawało się, że jest na dobrej drodze do odniesienia kolejnego zwycięstwa. W 45. minucie Lawrence Ennali został sfaulowany w polu karnym przez Michała Koja. Arbiter najpierw uznał, że zawodnik Górnika symulował i pokazał mu żółtą kartkę, ale wezwany przed monitor obejrzał zajście i podyktował "jedenastkę". Jej pewnym egzekutorem był Daisuke Yokota.

Po przerwie Puszcza dość szybko doprowadziła do wyrównania i to w typowy dla siebie sposób, po akcji rozpoczętej wyrzutem z autu przez Jakuba Bartosza. W polu karnym lot piłki przedłużył głową najpierw Artur Craciun, potem Kamil Zapolnik, aż wreszcie Piotr Mroziński – również głową – pokonał Daniela Bielicę. W 71. minucie było już 2:1 dla Puszczy. Kryspin Szcześniak nie zdołał wybić piłki głową, dopadł do niej Zapolnik, który podał do Artura Siemaszki, a ten strzałem pod poprzeczkę nie dał szans Bielicy na skuteczną interwencję. Górnik starał się odrobić stratę, ale nie potrafił już wyprowadzić w pole dobrze zorganizowanej defensywy Puszczy.

Puszcza Niepołomice - Górnik Zabrze 2:1 (0:1)
0:1 - Yokota, 45 min. (karny)
1:1 - Mroziński, 54 min.
2:1 - Siemaszko, 71 min.
Górnik: Bielica – Barczak (87. Dadok), Szcześniak, Janicki, Janża – Ennali, Rasak (87. Nascimento), Czyż (42. Kapralik), Pacheco, Yokota – Musiolik (66. Krawczyk).

Trzeci mecz Ruchu Chorzów na Stadionie Śląskim początkowo nie układał się po myśli gospodarzy. Goście niemal cały czas prowadzili atak pozycyjny, spychając miejscowych w okolice ich pola karnego. Chorzowianie ułatwiali im zadanie gubiąc czasem piłkę na środku boiska. Na szczęście dla ekipy trenera Jana Wosia strzały przyjezdnych były niecelne, albo zbyt łatwe, by zaskoczyć Krzysztofa Kamińskiego.

Drugą część świetnie zaczęli gospodarze. Najpierw uderzenie Kacpra Michalskiego obronił bramkarz Korony, a po chwili wyjmował piłkę z siatki. Co prawda wygrał pojedynek sam na sam z Łukaszem Monetą, ale pomocnik Ruchu zdołał jeszcze podać do Daniela Szczepana, który z pięciu metrów trafił do siatki. Trener gości dość szybko zdecydował się na potrójną zmianę. Jego drużyna starała się doprowadzić do wyrównania, ale rywale nie pozwalali się już spychać do defensywy i stawiali na szybkie kontry. To chorzowianie przeprowadzali groźniejsze akcje i byli bliżej zdobycia drugiej bramki. Nie utrzymali jednak korzystnego wyniku. Niedzielne spotkanie miało szczególne znaczenie dla kapitana gości Miłosza Trojaka, który w przeszłości przez siedem lat grał w Ruchu. I to właśnie ten zawodnik w ostatniej akcji doliczonego czasu z bliska pokonał bramkarza gospodarzy, ustalając wynik.

Ruch Chorzów - Korona Kielce 1:1 (0:0)
1:0 - Szczepan, 49 min.
1:1 - Trojak, 90 min.
Ruch: Kamiński – Michalski, Szur, Sadlok, Bartolewski – Sikora (78. Podstawski), Swędrowski – Skwierczyński (46. Długosz), Kozak, Moneta (67. Foszmańczyk) – Szczepan (88. Feliks).