Piast wygrał w Poznaniu. Udana pogoń Ruchu. Górnik zremisował w Radomiu - wyniki 18. kolejki PKO BP Ekstraklasy

Ruch Chorzów przegrywał z Zagłębiem Lubin już 0:2, ale w końcowych minutach zdołał doprowadzić do wyrównania. Jednak ten remis nic Niebieskim nie daje, bowiem wciąż mają sporą stratę do miejsc poza strefą spadkową.

W pierwszej połowie meczu rozgrywanego na Stadionie Śląskim dominowali, na niewiele pozwalając rywalom. Częściej mieli piłkę, atakowali i prowadzili po 45. minutach 1:0. Gol padł po dośrodkowaniu Damiana Dąbrowskiego z rzutu rożnego i precyzyjnym uderzeniu głową niepilnowanego w polu karnym Dawida Kurminowskiego. Drugą część też lepiej rozpoczęli przyjezdni.

Krzysztof Kamiński obronił strzał głową Aleksa Ławniczaka z bliska, ale po kolejnej akcji wyjmował już piłkę z siatki, kiedy podanie Mateusza Wdowiaka z łatwością zamienił na gola Kacper Chodyna, wprowadzając w świetny nastrój grupę kibiców Zagłębia na trybunach.

Chorzowianie po tej stracie próbowali się przedrzeć w okolice bramki rywali, ponownie formę Jasmina Burica z daleka sprawdził Łukasz Moneta, a Filip Starzyński głową uderzył wprost w ręce golkipera „Miedziowych”. Nadzieję w serca chorzowskich kibiców wlał rezerwowy Michał Feliks, który – po centrze Miłosza Kozaka - ramieniem pokonał Burica, zapewniając emocje w końcówce spotkania. Jeszcze ciekawiej zrobiło się w 82. minucie, kiedy Juliusz Letniowski, inny z wprowadzonych na boisko po przerwie graczy, doprowadził uderzeniem z linii pola karnego do remisu. Gospodarze kończyli mecz w osłabieniu, bowiem po drugiej żółtej kartce boisko musiał opuścić ich kapitan Daniel Szczepan.

Ruch Chorzów - Zagłębie Lubin 2:2 (0:1)
0:1 - Kurmiłowski, 9 min.
0:2 - Chodyna, 50 min.
1:2 - Feliks, 78 min.
2:2 - Letniowski, 82 min.
Ruch: Kamiński - Kasolik, Szur, Bartolewski - Michalski (46. Letniowski), Szymański, Starzyński (67. Feliks), Swędrowski, Moneta (61. Steczyk) - Kozak (90. Pląskowski), Szczepan.

Na spotkanie w Radomiu trener Jan Urban zdecydował się na cztery zmiany w wyjściowej jedenastce względem poprzedniego ligowego meczu z Pogonią Szczecin. Na bokach obrony Borisa Sekulicia i pauzującego za czerwoną kartkę Erika Janżę zastąpili młodzieżowiec Norbert Barczak oraz Michal Siplak. W środku boiska zamiast Filipe Nascimento zagrał Damian Rasak, a na skrzydle Daisuke Yokota wybiegł za Kamila Lukoszka

Górnicy szybko jednak wykorzystali ofensywne nastawienie przeciwników i już 19. minucie Lawrene Ennali wygrał pojedynek o piłkę w kole środkowym po niecelnym wyrzucie z autu przeciwnika. Futbolówka trafiła do Adriana Kapralika, który zagrał prostopadle do rozpędzonego już Niemca. Ennali pewnie pokonał bramkarza w sytuacji jeden na jednego. Radomiak do wyrównania doprowadził pod koniec pierwszej połowy: po rzucie rożnym strzałem głową gola zdobył kapitan gospodarzy Raphaele Rossi.

Druga część spotkania nie rozpoczęła się dobrze dla Trójkolorowych. W 51. minucieBarczak obejrzał drugą żółtą kartę za faul w środkowej strefie boiska, w konsekwencji czego Górnik grał w osłabieniu.

Radomiak - Górnik Zabrze 1:1 (1:1)
0:1 - Ennali, 19 min.
1:1 - Rossi, 43 min.
Górnik: Bielica – Barczak, Szcześniak, Janicki, Siplak - Kapralik (88. Dadok), Rasak, Pacheco (79. Nascimento), Ennali, Yokota (79. Lukoszek) - Musiolik (55. Olkowski).

Pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie Piasta Gliwice! Mimo, że Lech Poznań miał zdecydowaną przewagę to zespół trenera Aleksandara Vukovica zgarnął komplet punktów. O wygranej ekipy z Gliwic zadecydował faul Mikaela Ishaka na Tomasie Huku. Po analizie VAR sędzia Karol Arys podyktował rzut karmy, który został pewnie wykorzystany przez Patryka Dziczka.

Lech Poznań - Piast Gliwice 0:1 (0:0)
0:1 - Dziczek, 86 min. (karny)
Piast: Szymański – Pyrka, Huk, Mosór (70. Munoz), Holubek – Tomasiewicz, Dziczek – Kądzior (90. Mokwa), Szczepański (68. Félix), Chrapek – Ameyaw.