Ruch nie dał rady Legii, Derby w Gliwicach dla Górnika - wyniki 20. kolejki PKO BP Ekstraklasy

W obecności blisko 38 tysięcy kibiców na Stadionie Śląskiem zespół Ruchu Chorzów przegrał z Legią Warszawa 0:1. Niebiescy nie oddali w tym meczu ani jednego celnego strzału na bramkę rywali. W derbowym meczu Piast Gliwice przegrał z Górnikiem Zabrze 1:3.

Pierwsza połowa meczu rozgrywanego nas Stadionie Śląskim na pewno nie była dobrym widowiskiem. Przewagę wówczas miała Legia, na co wskazują też statystyki. Nie przełożyło się to na gole, gdyż do przerwy zawodnicy schodzili do szatni przy wyniku 0:0.

W 52. min szansę na zdobycia gola mieli Niebiescy. Wykonywali oni wówczas rzut wolny, niezbyt daleko od pola karnego gości. Jednak Miłosz Kozak uderzył niecelnie. Trzy minuty później dobre, prostopadłe podanie dostał - będący w polu karnym Robert Dadok, ale potknął się i upadł. W 56. min Legia przeprowadziła kontrę, która zakończyła się zdobyciem przez nią gola. Po dalekim podaniu Pawła Wszołka piłka trafiła do Blaza Kramera. Ten ostatni odegrał do Marca Guala, który pokonał chorzowskiego golkipera.

W 72. min powinno być 0:2, jednak będący w bardzo dobrej sytuacji Maciej Rosołek uderzył niecelnie. Cztery minuty później bliski pokonania golkipera Ruchu był Wszołek, ale Dante Stipica zdołał obronił jego strzał. W ostatnich minutach inicjatywę mieli chorzowianie, ale Legia mądrze się broniła.

Ruch Chorzów - Legia Warszawa 0:1 (0:0)
0:1 - Gual, 56 min.
Ruch: Stipica - Stępiński, Szymański, Sadlok - Dadok, Letniowski (84. Starzyński), Sikora, Moneta (80. Josema) - Kozak (76. Długosz), Feliks (84. Szur), Vlkanova (76. Wilak).

W Gliwicach Piast przegrał z Górnikiem. W 15. minucie kilkudziesięciometrowy wykop Rafała Janickiego przedłużył głową Sebastian Musiolik, a Adrian Kapralik nie zmarnował sytuacji sam na sam z bramkarzem rywali. Zawodnikowi gości nie przeszkodził ostry kąt, z jakiego strzelał. Do przerwy gliwiczanie prowadzili atak pozycyjny. Wyraźnie denerwował się przy linii bocznej ich trener Aleksandar Vuković. W końcówce blisko pokonania głową Daniela Bielicy był Kamil Wilczek. Mimo to ekipa trenera Jana Urbana schodziła do szatni z jednobramkową zaliczką.

Kibice miejscowych powitali swoich piłkarzy po przerwie głośnym zapewnieniem, że w nich wierzą. Piłkarze Piasta atakowali skrzydłami, próbowali uderzeń z daleka. Ponownie skutecznością błysnęli przeciwnicy. Boris Sekulić dośrodkował w pole karne, głową zgrał Daniam Rasak, a formalności dopełnił z pięciu metrów niepilnowany Kapralik.

Niewiele pomogły dwie zmiany, jakie zrobił szkoleniowiec gospodarzy, bo po chwili „petardę” zza pola karnego odpalił kapitan zabrzan Lukas Podolski i piłka wpadła pod poprzeczkę. Starania gliwiczan o zmianę wyniku długo nie przynosiły efektów. Blisko zdobycia kontaktowego gola byli rezerwowi Fabian Piasecki i Jorge Felix – strzał pierwszego obronił Bielica, Hiszpan trafił z bliska w boczną siatkę. Felix poprawił się w kolejnej akcji. Wykorzystał centrę Arkadiusza Pyrki i głową pokonał bramkarza gości. Na więcej drużyny trenera Vukovica nie było stać.

Piast Gliwice - Górnik Zabrze 1:3 (0:1)
0:1 - Kapralik, 16 min.
0:2 - Kapralik, 60 min.
0:3 - Podolski, 65 min.
1:3 - Felix, 84 min.
Piast: Szymański – Holúbek, Czerwiński, Mosór, Pyrka – Tomasiewicz (84. Kostadinow), Kądzior, Krykun (46. Ameyaw), Dziczek, Szczepański (61. Félix) – Wilczek (61. Piasecki).
Górnik: Bielica – Sekulić, Szala, Janicki, Siplak – Kapralik (90+2. Nascimento), Pacheco (74. Czyż), Podolski (82. Kozuki), Rasak, Ennali (74. Lukoszek) – Musiolik (82. Krawczyk).