Bolesna porażka Piasta. Bez goli w Zabrzu - wyniki 24. kolejki PKO BP Ekstraklasy

Piast Gliwice doznał drugiej porażki z rzędu. Zespół trenera Aleksandara Vukovica niespodziewanie uległ Radomiakowi. Gliwiczanie wiosną pozostają bez wygranej. Górnik Zabrze bezbramkowo zremisował z Lechem Poznań. Zdziesiątkowany Ruch Chorzów przegrał ze Stalą Mielec

W Gliwicach szybko prowadzenie objęli goście. Po wrzucie z autu w polu karnym Piasta pierwszy strzał 17-letniego Luki Vuskovica został co prawda zablokowany, ale poprawka była już skuteczna. Chwilę potem mogło być 0:2. Bramkarz Piasta wygrał pojedynek jeden na jeden z Lisandro Semedo i obronił dobitkę Rafała Wolskiego. Gliwiczanie wymieniali dużo podań, ale absolutnie nic z tego nie wynikało. Gol wyrównujący padł z rzutu karnego, podyktowanego po faulu Dawida Abramowicza na Michale Chrapku. Pewnym egzekutorem jedenastki był Patryk Dziczek, który wykorzystał siódmą taką okazję w tym sezonie ligowym.

Dziesięć minut po przerwie w osłupienie kibiców Piasta wprowadził Leonardo Rocha. Po dośrodkowaniu Wolskiego z lewej strony pola karnego napastnik Radomiaka zaprezentował widowiskową i skuteczną przewrotkę, po której bramkarz gliwiczan skapitulował. Radość grupy kibiców goście trwała krótko, bowiem Michael Ameyaw, wykorzystując dogranie Jorge Felixa spod końcowej linii, pokonał z kilku metrów Gabriela Kobylaka. W 75. minucie ponownie na prowadzenie wyszła ekipa trenera Macieja Kędziorka. Felix zagrał ręką przed własną bramką, a rzut karny wykorzystał Semedo.

To nie był koniec emocji i rzutów karnych w piątkowy wieczór. W 90. minucie po drugiej żółtej kartce (w ciągu dwóch minut) musiał opuścić boisko zawodnik Radomiaka Bruno Jordao, a do rzutu karego podszedł ponownie niezawodny dotąd Dziczek. Tym razem Kobylak wyczuł jego intencje i uratował komplet punktów gościom.

Piast Gliwice - Radomiak 2:3 (1:1)
0:1 - Vusković, 5 min.
1:1 - Dziczek, 33 min. (karny)
1:2 - Rocha, 57 min.
2:2 - Ameyaw, 60 min.
2:3 - Semedo, 75 min. (karny)
Piast: Plach - Pyrka, Mosór, Czerwiński, Mokwa - Tomasiewicz (83. Kostadinov), Dziczek - Ameyaw, Chrapek (76. Krykun), Felix - Piasecki (66. Wilczek).

Mecz w Zabrzu nie był porywającym widowiskiem. Oba zespoły miały ogromne problemy z wypracowaniem podbramkowych sytuacji. Bramkarze nie mieli okazji do wykazania się, bo i nie było celnych strzałów. Najlepszą okazję do otworzenia wyniku na korzyść miejscowych miał w doliczonym czasie Kryspin Szcześniak, ale jego uderzenie z kilku metrów zostało zablokowane.

Po przerwie pierwszy zaatakował Kolejorz, a Daniel Bielica musiał się wyciągnąć, by bronić mocne uderzenie Kristoffera Velde. Zabrzanie odpowiedzieli kilkoma akcjami. Jedną z nich zwieńczył potężnym strzałem zza pola karnego Lukas Podolski, który zmusił do interwencji Bartosza Mrozka. W 70. minucie golkiper gości zdołał zatrzymać piłkę po strzale z bliska Piotra Krawczyka. Gospodarze byli groźniejsi, ale piłkę meczową dla Lecha miał w 90. minucie Filip Szymczak, który z bliska trafił w słupek bramki gospodarzy. Chwilę potem sędzia zakończył spotkanie.

Górnik Zabrze - Lech Poznań 0:0
Górnik: Bielica - Szala, Szcześniak, Janicki, Janża - Kapralik (80. Olkowski), Pacheco, Podolski (90. Musiolik), Rasak (80. Czyż), Ennali - Kozuki (63. Krawczyk).

Piłkarzy Ruchu Chorzów w przeddzień meczu ze Stalą Mielec dopadł wirus, który sprawił, że kierownictwo Niebieckich wystąpiło do gospodarzy z propozycją przełożenia tego spotkania na inny termin. Stal nie zgodziła się i Ruch przystąpił do meczu w mocno zdziesiątkowanym składzie. Nic dziwnego, że ekipa z Mielca miała ułatwione zadanie. Stal szybko strzeliła dwa gole po stałych fragmentach gry. Najpierw Dante Stipicę pokonał Ilia Szkurin, a po pół godzinie gry na 2:0 podwyższył Matthew Guillaumier

Po przerwie gospodarze po kolejnym rzucie rożnym podwyższyli na 3:0. Honorowego gola, również po dobrze wykonanym dośrodkowaniu z rogu, zdobył Josema. Ruch wraca bez punktu, ale teraz dla Niebieskich najważniejsze jest wykurowanie się przed Wielkimi Derbami Górnego Śląska.

Stal Mielec - Ruch Chorzów 3:1 (2:0)
1:0 - Szkurin, 11 min.
2:0 - Guillaumier, 29 min.
3:0 - Guillaumier, 58 min.
3:1 - Josema, 64 min.
Ruch: Stipica – Szur, S. Szymański, Josema (80. Bartolewski) – Michalski (80. Długosz), Ju. Letniowski, Starzyński, Moneta (80. Huras) – Foszmańczyk (69. Novothny), Wilak (55. Barański) – Szczepan.